A hiedelem szerint a kövirózsa megvéd a villámcsapástól. Talán emiatt kerültek ezek a kucsma formájú kövirózsa kúpok a szárazajtai kapuk fölé. Ha a villámcsapás ellen talán mégsem jó, de a kövirózsa néhány fajtája (pl. a Sempervivum tectorum, másnéven Fülfű) hatásos gyulladáscsökkentő, fülfájás, fogfájás és nyaki nyirokmirigy duzzanatok kezelésére is alkalmas. Aki pedig sem a villámcsapás, sem a gyulladás miatt nem aggódik, viszont kimondottan lusta kertész, az bátran próbálkozhat bármilyen kövirózsa ültetésével, mert ez az a növény, amivel szinte egyáltalán nem kell foglalkozni. A kaktusz igénytelenségű kövirózsafélék (Sempervivoideae) nemzetsége egyedül a pangó vizre érzékeny, ezért ha cserépbe ültetjük alulra feltétlenül tegyünk néhány követ, a humuszos földet pedig keverjük homokkal, és költöztessük napos helyre. A kövirózsa, ha jól érzi magát (és miért ne érezné magát jól, hiszen neki aztán bármi jó), akkor rohamosan szaporodik, és minden tavasszal gyönyörű virágokkal ajándékoz meg bennünket.
2011. augusztus 2., kedd
2011. július 18., hétfő
Ki ne szeretné a napraforgót?
Vidéken autózva most kötelező megállni a virágba borult napraforgó-táblák mellett! Biztos, hogy más hangulatban folytatjuk az utat, ha néhány percig szemünket nyugtatjuk a napsárga növények tömegén. Letörni szinte lehetetlen, és nem is illik ugyebár, de ha végképp nem bírunk ellenállni a csábításnak, akkor legalább legyen nálunk egy zsebkés.
Sokat hallottunk már arról, hogy a napraforgó (Helianthus annuus) olaja többszörösen telítetlen zsírsav tartalma miatt milyen sokoldalúan felhasználható: nehezen gyógyuló sebek és száraz bőr kezelésére, valamint étkezési célokra. Viszont az már kevésbé ismert, hogy a napraforgó ragyogó sárga szirma szárítva, gyógyteaként fogyasztva a lázcsillapítás és a görcsoldás ellenszere.
2011. július 13., szerda
Guruló zöld labdák
A zöld bogyók általában finomak, vagy szépek, de ha egyik sem, akkor biztosan viccesek. Nem tudom, ki hogy van vele, de szerintem a narancsepernél (Maclura pomifera) kevés mulatságosabb termés létezik. Igaz, egyáltalán nem gyógyít, se nem fűszerez, maximum a lelket. A vadnarancs nevével ellentétben emberi fogyasztásra nem alkalmas. Népies neveit (majomagy, lócitrom) olvasva gyanítom, hogy nemcsak engem fakaszt mosolyra ahányszor csak meglátom a földön a szanaszét gurult zöld labdákat. Mély vizesárkok szélén egyensúlyozva nem egyszer bonyolódtam veszélyes kalandokba, amikor próbáltam begyűjteni ezeket a gömbölyű jószágokat. Aki pedig a fáról szeretne szakítani, az még jobban vigyázzon, mert ez a kis aranyos tüskés ágakon hízik ilyen szép nagyra. Ha pedig már megvan a zsákmány, akkor se veszítsük el a fejünket, hanem gondosan csomagoljuk be a ragacsos, fehér nedvet eresztő terméseket, mielőtt begyömöszölnénk a legszebb színházi táskánkba.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)